Games and Sports

KENDRIYA VIDYALAY NO 1 ICHCHANATH SURAT

 

SELECTED NATIONAL PLAYER  2016-2017

 

SR NO

NAME IN ENGLISH

CLASS

DOB

GAME

 

1

PADBHUSHAN SURWASE

12 ARTS

03-09-1998

FOOTBALL B U 19

 

2

ABHIJIT NAIR

10A

28/09/01

B.M B U  17

 

3

SHIVAM

IX-A

09-03-2001

CRICKET B U 17

 

4

AAKRUTI PATEL

VIII

29/06/2003

T T G U 14

 

5

CHAHAT AHIR

VIII B

02.04.2003

SKATING U-14 GIRLS Q

 

6

NITIN

IX-C

16.02.02

SKATING U-17 BOYS Q

 

7

RAHUL SHUKLA

XI-C

29/09/1999

TAEKWONDO U-19 W/68

 

8

VIPIN OLLA

XI-B

07-08-2001

TAEKWONDO U-19 W/60

 

9

ANUSHKA DESAI

VIII B

20/07/2003

SWIMMING U-14 GIRLS

 

10

YUKTA DESAI

XI SCI

18/05/2000

SWIMMING U-19 GIRLS

 

11

RUTVIK BHAJIWALA

XI COM

20.04.2000

SWIMMING U-19 BOYS

 

12

JYOTIRMAY PANDYA

IX C

03.10.2003

SWIMMING U-14 BOYS

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAY NO 1 ICHCHANATH SURAT

 
 

SELECTED REGIONAL PLAYER  AFTER CLUSTER MEET 2016-2017

SR NO

NAME IN ENGLISH

CLASS

DOB

GAME

1

RAHUL PATIL

VII

13/02/2004

KABADDI B U 14

2

MANTHAN SAKPAL

VIII

17/02/2003

KABADDI B U 14

3

JESLIN JOSE

XI

04-08-2001

KABADDI G U 19

4

PADBHUSHAN SURWASE

12 ARTS

03-09-1998

FOOTBALL B U 19

5

RUTIK PANCHAL

11 ARTS

17/05/2000

FOOTBALL B U 19

6

MASOOM MISHRA

12 ARTS

27/07/1999

FOOTBALL B U 19

7

RADHIKA LAKHOTIA

12 COM

17/8/1999

KHO KHO G U 19

8

SALONI SHARMA

12 COM

18/11/1999

KHO KHO G U 19

9

AMISHA

12 COM

23/06/1999

KHO KHO G U 19

10

RACHITA

7B

05-08-2004

KHO KHO G U 14

11

ADITI JHA

7B

02-11-2004

KHO KHO G U 14 /SB

12

MANSI

8B

01-02-2003

KHO KHO G U 14/SB

13

DEVANAND MAHATO

12 COM

05-08-1999

KHO KHO B U 19

14

SHREEJIT NAIR

12 COM

08-05-1999

KHO KHO B U 19

15

ABHISHEK RAI

12 SCI

08-10-1999

KHO KHO B U 19

16

MOZAMMIL RANA

12 SCI

31/1/2000

KHO KHO B U 19

17

LUPIN JAIN

12 COM

17/4/1999

KHO KHO B U 19

18

MANAN SHARMA

11 COM

06-07-2000

KHO KHO B U 19

19

SAROJ BARIK

11 COM

07-03-1999

KHO KHO B U 19 /SB

20

AMAN BHOSLE

8B

08-12-2003

KHO KHO B U 14

21

ABHIJIT NAIR

10A

28/09/01

B.M B U  17

22

MANAN

12 ARTS

09-10-1999

CRICKET B U 19

23

YASH TALATI

11 SCI

27/8/2001

CRICKET B U 19

24

MAYANK PATEL

11 COM

25/09/2000

CRICKET B U 19

25

HARSH.B.

IX-B

15.8.2000

CRICKET B U 17

26

SHIVAM

IX-A

09-03-2001

CRICKET B U 17

27

GOURAV.V

X-C

23.11.2001

CRICKET B U 17

28

KRISHNA.U.

X-C

4.6.2001

CRICKET B U 17/SB

29

AAKRUTI PATEL

VIII

29/06/2003

T T G U 14

30

AAKAR PATEL

IX

02-10-2002

T T B U 17 /SB

31

YASH BHUMESH LATARE

XII

30/8/1999

T T B U 19 /SB

32

TUSHAR JAIN

XII

02-09-1999

T T B U 19 /SB

33

KETKI

IX

27/1/2002

CHESS G U 17

34

FALAK

VIII

27/11/2003

CHESS G U 14/SB

35

TESHA BHATT

XII COM

12.10.1999

SKATING U-19 GIRLS Q

36

NANDINI NIMAVAT

X C

22-09-2001

SKATING U-17 GIRLS Q

37

CHAHAT AHIR

VIII B

02.04.2003

SKATING U-14 GIRLS Q

38

ADWAIT TEWARI

IX C

09-01-2002

SKATING U-17 BOYS IN L

39

AAYUSH JOSHI

X-A

17.03.02

SKATING U-17 BOYS Q

40

NITIN

IX-C

16.02.02

SKATING U-17 BOYS Q

41

VASUDEV

VII-C

26.03.04

SKATING U-14 BOYS  IN L

42

KRISH

VII-B

17.10.03

SKATING U-14 BOYS IN  L

43

SHREYANSH SINGH

VIIIA

15/01/2003

SKATING U-14 BOYS Q

44

RAHUL SHUKLA

XI-C

29/09/1999

TAEKWONDO U-19 W/68

45

PRINCE SACHDEVA

XI-C

15/09/2001

TAEKWONDO U-19 W/45

46

VIPIN OLLA

XI-B

07-08-2001

TAEKWONDO U-19 W/60

47

OMBIR S YOGI

XI COM

16/10/2000

ATHLETICS U-19 BOYS

48

REET KUMAR

XI COM

01-01-2001

ATHLETICS U-19 BOYS

49

KARAN YOGI

XB

26/06/2001

ATHLETICS U-17 BOYS

50

DEEP VALVI

X A

08-08-2001

ATHLETICS U-17 BOYS

51

RAJVI GAYAKWAD

VI A

09-08-2005

ATHLETICS U-14 GIRLS

52

PARLIN GAMIT

IX A

25/03/2002

ATHLETICS U-17 GIRLS

53

G SUSHMA SWARAJ

IX A

06-03-2002

ATHLETICS U-17 GIRLS

54

JANHAVI HOTE

IX B

18/08/2002

ATHLETICS U-17 GIRLS

55

KHUSHI KOSAMBIA

IX B

01-05-2003

ATHLETICS U-17 GIRLS

56

KARTHIKA M  NAIR

XI SCI

25/04/2001

ATHLETICS U-19 GIRLS

57

SHAGUFTA SAIYAD

XI SCI

24/01/2001

ATHLETICS U-19 GIRLS

58

PRANIDHI PATEL

VIII B

 

SWIMMING U-14 GIRLS

59

ANUSHKA DESAI

VIII B

20/07/2003

SWIMMING U-14 GIRLS

60

MANDISHI PATEL

X C

16-10-2003

SWIMMING U-17 GIRLS

61

YUKTA DESAI

XI SCI

18/05/2000

SWIMMING U-19 GIRLS

 

 

 

 

Participants List For National Meet 2013-14

 

Name

Class

Event

Age Under

Game

1

Jagriti S. Patel

8  B

 

19

Kabaddi

2

Yukta Desai

7th B

50,100,200fs

14

Swimming

3

Aman Singh

11th Sci

50,100,200fs

19

Swimming

4

Neel Shah

11th Sci

50,800fs,50breast

19

Swimming

5

Yash Vinchiurkar

9th A

50,100back

17

Swimming

6

Milind Solinki

10th B

50,100,200fs

17

Swimming

7

Abhijeet Singh

10th B

50,100fs,50back

17

Swimming

8

Shivam Mishra

10th B

50,100,200fs

17

Swimming

9

Rishabh Singaraju

8th A

400m,800 Fs,200back

14

Swimming

10

Reshmi  Nair

Xi Com.

800mtr.1500mtr.5000 Mtr Long Jump

17

Athletics

11

Anuj Gulhane

8-C

 

14

Skating

12

Advait Tiwari

5-C

 

11

Skating

13

Shivapriya.M.Menon

3-B

 

11

Skating

14

Chahat Ahir

4-B

 

11

Skating

15

Satyam Verma

Xi-Com

 

19

Kabaddi

16

Suraj Yadav

X-B

 

19

Kabaddi

17

Ambikeshwar Singh

Xiisci

 

19

Kabaddi

18

Pradeep Patil

Xiicom

 

19

Cricket

19

Kripa Sharma

11 Com.

 

19

Chess

20

Ashutosh Yadav

8-A

200mtr,400mmtr,Long Jump

17

Athletics

21

Parmesh Yadav

10-C

100m,400m,5000 Walking

14

Athletics

 

 

SGFI

     

Name

Game

Event

Class

Pradeep Patil

Cricket

U- 19

XII Com

 

 

 

Annual Plan of Games and Sports -2011-12

Sr

No

Month

Activity

1.

April

Distribution of Games as per student choice.

House competition as per KVS Calendar

 

May

June

Conduct of Coaching camp (Swimming) as per instruction. Team selection for various games.

 

 

July

Final team selection of various games.

Practice of team/individual game as per choice by the students.

 

August

Medical checkup for all students.

Conduct of Cluster level Sports meet as per KVS calendar.

Game practice by the students as per choice game/selected game.

 

September

Conduct regional level Sports meet as per KVS calendar.

Coaching for selected player for Regional/national.

Class wise competition.

Project work of different games.

 

October

Coaching of selected player for National.

Class wise competition.

Game practice as per student choice.

 

November

Class wise competition.

 

December

Game wise practice as per student choice.

Class wise competition.

 

January

Medical checkup for all students.

Game practice as per students choice.

Class wise competition.

Project work of different games.

 

February

Class wise competition.

Game practice as per student choice.

 

March

EXAM

 

List of student participated in various activities - games & Sports 

2011-12

Cluster Level:

Sr No

Name of Game

No of Participant

1

Cricket U-19

13

2

Cricket U-16

12

3

Kabaddi  Boys

12

4

Kabaddi  Girls

10

5

Kho-Kho  Junior   Boys

12

6

Kho-Kho  Senior   Boys

12

7

Kho-Kho   Junior  Girls

12

8

Kho-Kho  Senior   Girls

10

9

Table Teniss  Boys  U -14,17 &19

15

10

Badminton     Byes  U-14,17 &19

14

11

Badminton Girls U-14,17 &19

10

12

Swimming  Boys   U-14,17 &19

16

13

Swimming  Girls   U-14,17 &19

03

14

Chess Boys U-14,17 &19

09

15

Chess Girls U-14,17 &19

05

16

Skating  Boys U-14,17 &19

06

17

Skating  Girls U-14,17 &19

03

18

Athletic   Boys U-14,17 &19

13

19

Athletic   Girls U-14,17 &19

04

Regional  Level:

Sr No

Name of Game

No of Participant

1

Cricket U-19

13

2

Kabaddi  Boys

11

3

Kho-Kho  Senior   Boys

12

4

Kho-Kho   Junior  Girls

12

5

Kho-Kho  Senior   Girls

10

6

Table Teniss  Boys  U -19

01

7

Badminton     Byes  U-19

01

 

Badminton Girls U19

01

8

Swimming  Boys   U-14,17 &19

08

9

Swimming  Girls   U-14,17 &19

01

10

Athletic   Girls U-17

02

National Level

Sr No

Name of Game

No of Participant

1

Cricket U-19

02

2

Kabaddi  Boys

03

3

Swimming  Boys   U-14,17 &19

04

4

Kho-Kho   Senior   Girls

1

5

Athletic  Girls

1

6

Chess  Boys

1

7

Skating  Boys   U-14

1

8

Skating  Girls   U-11

1

 

 

2010-11

List ofselected students for KVS National Meet

 

Sr.no

Name of student

class

D.O.B

EVENT

1

KRUNAL MUKESH

XII SCI

06.01.93

KABADDI

2

AKANKSHA PANDEY

XI COM

09.09.94

KHO-KHO

3

KOSHI ABHARM

XI COM

25.01.94

SWIMMING

4

RAHUL KAMLANI

XI COM

27.02.94

SWIMMING

5

VASUDHA KAPADIA

X A

06.12.95

SWIMMING

6

MD. SALMAN

XII SCI

06.12.93

BADMINTON

7

SHISRUT RAWAT

X B

19.07.95

BADMINTON

8

UMANG SINGHAL

XI SCI

01.08.94

KHO-KHO

9

RAJESH NAYAK

XII COM

13.11.93

CRICKET U-19

10

DHARAMVEER SINGH

X A

18.03.95

CRICKET U-16

11

AASHKA KAPADIA

VIII B

02.06.97

SKATING

 

 

 List of students selected for SGFI Meet 2010-11

 

Sr.no

Name of student

class

D.O.B

EVENT

1

KOSHY ABRAHAM

XI COM

25-01-94

SWIMMING

 

DETAILS REGARDING SPORTS &GAMES ACHIEVEMENT

YEAR

Cluster Level(No of participants)

Regional Level(No of participants)

National Level(No of participants)

SGFI (No of participants)

2008-09

130

46

09

Nil

2009-10

157

44

15

02

2010-11

172

53

11

01

 

 

NATIONAL LEVEL PARTICIPATION 2009-10.

 

Sr

No

Name

Class

Game

1

Vikram

12

Cricket U-19

2

Allatif

12

Cricket U-19

3

Alok

12

Cricket U-19

4

Uttam

12

Cricket U-19

 

BOYS

 

 

1

Sandesh M.Solanke

11

Kabbadi

 

GIRLS

 

 

1

Saima Khatoon

11

Kabbadi

 

BOYS

 

 

1

Anant Bhargava

12

Badminton

2

Salman Mohammad

11

Badminton

 

GIRLS

 

 

1

Shilpa Das

11

Badminton

 

BOYS

 

 

1

Umang Shingal

11

Kho-Kho

 

GIRLS

 

 

1

Heena

8

Kho-Kho

 

BOYS

 

 

1

Koshy Abraham

10

Swimming

2

Rathin Kapadia

10

Swimming

 

GIRLS

 

 

1

Vaishali Mishra

12

Swimming

2

Miriam Abrhham

12

Swimming

3

Vasudha Kapadia

9

Swimming

 

FOLLOWINGSTUDENTS SELECTED BUT COULD NOT PARTICIPATE IN NATIONAL LEVEL GAMES & SPORTS -09DUE TO ILLNESS.

 

GIRLS

 

 

Shivangi Dhayani

8

Kho-Kho

Shivangini Kotiyal

10

Kho-Kho

Akanksha Dwivedi

9

Kho-Kho

Saima Khatoon

11

Kabbadi

 

 

REGIONAL LEVEL PARTICIPATION 2009-10.

Sr

No

Name

Class

Game

1

Vikram

12

Cricket U-19

2

Allatif

12

Cricket U-19

3

Alok

12

Cricket U-19

4

Uttam

12

Cricket U-19

5

Ajay

12

Cricket U-19

6

Raj

12

Cricket U-19

7

Pradeep

9

Cricket U-17

8

Usman

9

Cricket U-17

 

BOYS

 

 

1

Krunal Mukesh

11

Kabbadi

2

Sandesh M.Solanke

12

Kabbadi

3

Deepak B Baphana

12

Kabbadi

 

GIRLS

 

 

1

Saima Khatoon

11

Kabbadi

 

BOYS

 

 

1

Anant Bhargava

12

Badminton

2

Salman Mohammad

11

Badminton

3

Yash Jethur

7

Badminton

 

GIRLS

 

 

1

Shilpa Das

11

Badminton

 

BOYS

 

 

1

Anurag Gupta

10

Athletic U 17

 

BOYS

 

 

1

Atur Somani

11

Chess

 

GIRLS

 

 

1

Pragya Sikhwal

 

Chess

 

BOYS

 

 

1

Umang Shingal

11

Kho-Kho

2

Lucky Sharma

11

Kho-Kho

3

Krunal Mukesh

11

Kho-Kho

4

 

 

 

 

GIRLS

 

 

1

Shivangi Dhayani

8

Kho-Kho

2

Shivangini Kotiyal

10

Kho-Kho

3

Akanksha Dwivedi

9

Kho-Kho

4

Heena

8

Kho-Kho

 

BOYS

 

 

1

Neel Shah

8

Swimming

2

Parth Shah

7

Swimming

3

Shivam Mishra

7

Swimming

4

Aman Singh

8

Swimming

5

Dharam Contractor

8

Swimming

6

Pinak Surti

10

Swimming

7

Hemil Joshi

10

Swimming

8

Koshy Abraham

10

Swimming

9

Akshit Jain

10

Swimming

10

Rahul Kamlani

10

Swimming

11

Rishank Seth

11

Swimming

12

Rathin Kapadia

10

Swimming

13

Yash Jethur

7

Swimming

 

GIRLS

 

 

1

Vaishali Mishra

12

Swimming

2

Miriam Abrhham

12

Swimming

3

Vasudha Kapadia

9

Swimming

 

GIRLS

 

 

1

Sarraj Kaur

7

Skating

 

BOYS

 

 

1

Ashfaq Sindhi

7

Skating

ClusterLevel/Regional Sports and Achievements 2008-09

S

No

Game

Results

Participants

Selected for regional Meet

Class

01

Cricket U -19

Boys

Winners

01. Vikramaditya Singh

02. Allatif Memon

03. Uttam Pradhan

04. Ajay Choudhury

05. Raj Tiwari

XI

,,

,,

,,

,,

02

Cricket U -16

Boys

Joint

Winners

06. Pradeep Patil

07. Usman Moemon

08. Saurabh Sharma

09. Jigar Shah

VIII

,,

X

,,

03

Kabaddi

Boys

Participation

10. Rajneesh Rai

11. Biku Pandey

12. Pawan Kumar

13. Pankaj Kumar

XI

IX

XI

XI

04

Kabaddi

Girls

,,

14. Saima Khatun

15. Vidhi Shah

16. Monika

X

IX

X

05

Table Tennis

Boys

Won

Positions

17. Vijendra Yadav

18. Abhishek Meena

XII

XI

06

Badminton

Boys

,,

19. Salman

20. Anant Bhargav

X

XI

07

Kho Kho

Boys

Participation

21. Prakash Singh

22. Umang

XII

X

08

Kho Kho

Girls

,,

23. Aartit Tiwari

24. Dimple

25. Akanksha

26. Meenu Tomar

XI

IX

IX

XI

09

Chess Boys

Won Position

27. Vimal Yadav

VIII

10

Lawn Tennis

,,

28. Virat Vaswani

XII

11

Swimming -

Boys

Won Positions

29. Kunal Madani

30. Dharma

31. Harshavardhan

32. Rahul Kamlani

33. Akshit Jain

34. Pinank Surti

35. Rishank Seth

36. Rathin Kapadia

37. Hemil Joshi

38. Koshy Abraham

39. Chintan dave

40. Sandeep Bal

41. Animesh Joshi

42. Nitish Kumar

43. Rishit Jain

VII

VII

VII

IX

IX

IX

X

IX

IX

IX

IX

XI

XI

XI

XI

12

Swimming

Girls

Won positions

44. Vasudha Kapadia

45. Satviki Trivedi

46. Miriam Abraham

VIII

IX

XI

 

  Boys and Girls selected for the KVS National Meet 2008-09 held at Hyderabad:

 

S.

No.

Game

Name of the participant

Class

Position

1.

Swimming Boys

Koshy Abraham

X

Bronze Medal

2.

,,

Rishit L Jain

XI

--

3.

Swimming Girls

Miriam Abraham

XI

Silver Medal

4.

Badminton Boys

Salman

X

--

5.

Kabaddi - Girls

Saima Khatooon

X

--

6.

Cricket U-19 Boys

Vikramaditya Singh

XI

--

7.

,,

Allatif Memon

XI

--

8.

,,

Raj Tiwari

XI

--

9.

Lawn tennis

Virat Vaswani

XII

--

 

Cash Incentive Awards:

 Master KoshyAbraham and Miriam Abraham have won the cash incentive awards for havingsecured position in the KVS National Meet.

 Annual Athletic Meet:

 The annual athletic Meet wasconducted on 11, 12 of December at the SVNIT fields.

 

Facilities available for Games& Sports and Plans for Development:

 The entire play fields are tobe developed. A blue print and Development Plan is being processed by the CPWD and soon the project will be launched with the active support from the KVS.

 However, we have excellent facilities in the campus for the following activities:

 1.      Swimming Pool 25 M.

2.      Gymnasium with modern equipment for Physical Development.

3.      Hall for Table Tennis

 

 Meets organized:

 Our Vidyalaya has organized Table Tennis and Swimming at Cluster Level and Swimming at the Regional Level Competitions during September, 2008.

As an integral part of Education:

           Sports and Games under the Physical Education is an integral part ofeducation.  Sports is a culture in itself and is well defined in all its programmesin  Kendriya Vidyalya Sangathan.  Our vidyalaya, being a part of thisunique organization has never left behind in contributing to the ideals of thewholesome development of the students.  Education is a change in theindividual and Physical Education aims at bringing about the same throughphysical activities.

The Progamme:

           All work and no play makes Jack a dull boy as the saying goes.  The vidyalayas time table has accommodated the needs of the students in abefitting manner.  The programme serves the student community with aminimum of one period of sports and games per day.  There are teachers toguide them in Physical Education, Yoga and specialized games.  The boysand girls recreate themselves and get in to their routine of studies with morezeal and enthusiasm after the completion each activity.

The Infrastructure:

           Our Vidyalaya has certain unique facilities.  Under the BOT theVidyalaya is bestowed with a fully functioning twenty-five metre Swimming Pool.  An exotic air conditioned Gymnasium comprising latest importedgadgets caters to the needs of the people who are keen to achieve fitnessdevelopment.  A spacious hall serves the aerobic exercisers withstereophonic audio systems.  The indoor games hall is equipped with a setof Table Tennis, Chess Carroms and Billiards.  The rest of the play fieldsare under development and will take some time before it could be transformed into an attractive sports complex.

Intramural and Extramural Participation:

Apartfrom intramural  competitions, our Vidyalaya teams regularly participatein the KVS cluster meet overcoming the challenges like lack of developed playfields.  A sizable number of players get selected and participate in theRegional meet and further. For the first time, one boy from our Vidyalaya wasselected to participate in the SGFI Boxing Competitions held during 2007.

Theparticipants are taken out under the guidance of experienced teacher escortsand coaches.  Their daily nourishment goes to a tune of rupees one hundredper day and they get a near homely stay at the venues with bedding and boardingarrangements.

A list of participants who took part in various games competitions vouch for the efforts the staff and students take in fulfilling the goal under the guidanceof the Principal.