Student Achievers

     Student Achievements

Details of students  Selected for National Sports Meet 2013-14

S NO

NAME IN ENGLISH

CLASS

EVENT

REMARKS

1

Hinglaj Charan

10 C

CRICKET

 

2

Keyur Borkar

10-A

CRICKET

 

3

Satyam Verma

12 COM

KABADDI

NOT PARTICIPATED

4

Suraj Yadav

11 ART

KABADDI

 

5

Sourav Jain

12 COM

KABADDI

NOT PARTICIPATED

6

Jeet Singh Tomar

12 Arts

KHO KHO

 

7

Anuj V. Gulhane

IX-C

SKATING

 

8

Arjun Sikhwal

11 SCI

CHESS

 

9

Tabinda Hayat

XII-Sci

T.T

NOT PARTICIPATED

10

Meenal Jain

XII-Sci

T.T

NOT PARTICIPATED

11

Premhari

12 - Com

ATHLETIC

 

12

Jagruti S Patil

9 B

KABADDI

 

13

Suraj Dewadi

12-com

LAWN TENNIS

 

14

Aditi Dhupia

12 COM

KHO KHO

 

15

Dipti Singh

10 B

KHO KHO

 

16

Neel Jadhav

10A

BADMINTON

 

 

Details of students  Selected for SGFI  2013-14

S NO

NAME IN ENGLISH

CLASS

GAMES

Remarks

1

Jagruti S Patil

9 B

KABADDI

 

1

Suraj Dwivedi

12-com

LAWN TENNIS

Stand By

2

Premhari

12 - Com

ATHLETIC

Stand By

 

 

 

KENDRIYA VIDYALAYA NO.1,ICHHANATH SURAT

   
 

Participants List For National Sports Meet 2012

 

 

 

Mname

Class

Event

UNDER

Games

1

JAGRITI S. PATEL

8  B

 

19

Kabaddi

 

Yukta Desai

7th B

50,100,200FS

14

Swimming

3

Aman Singh

11th Sci

50,100,200FS

19

Swimming

4

Neel Shah

11th Sci

50,800FS,50Breast

19

Swimming

5

Yash Vinchiurkar

9th A

50,100Back

17

Swimming

6

Milind Solinki

10th B

50,100,200FS

17

Swimming

7

Abhijeet Singh

10th B

50,100FS,50Back

17

Swimming

8

Shivam Mishra

10th B

50,100,200FS

17

Swimming

9

Rishabh Singaraju

8th A

400m,800 FS,200Back

14

Swimming

10

Reshmi  Nair

XI Com.

800Mtr.1500Mtr.5000 mtr Long Jump

17

Athletics

11

Anuj Gulhane

8-C

 

14

Skating

12

Advait Tiwari

5-C

 

11

Skating

13

Shivapriya.M.Menon

3-B

 

11

Skating

14

Chahat Ahir

4-B

 

11

Skating

15

Satyam Verma

XI-Com

 

19

Kabaddi

16

Suraj Yadav

X-B

 

19

Kabaddi

17

Ambikeshwar Singh

XIISci

 

19

Kabaddi

18

Pradeep Patil

XIICom

 

19

Cricket

19

Kripa Sharma

11 Com.

 

19

Chess

20

Ashutosh Yadav

8-A

200Mtr,400Mtr,Long Jump

17

Athletics

21

Parmesh Yadav

10-C

100M,400M,5000 Walking

14

Athletics

           
 

SGFI

       
 

Name

Game

Event

Class

 
 

Pradeep Patil

Cricket

U- 19

XII Com

 


1.     Ms. Damini Upadhyay (Guide ) of the school won 1st Prize in National Level Essay writing competition.

2.     Ms. Sonal Jindal XII Sci CBSE 2009-10 topper of the school was awarded Rs. 5000/- from KVS New Delhi.

 

GAMES & SPORTS 2010-11

Boys and Girls selected for the KVS National Meet

 

S.

No.

Game

Name of the participant

Class

1.

Swimming Boys

Koshy Abraham

XI

2.

Swimming Boys

Rahul Kamlani

XI

3.

Swimming Girls

Vasudha Kapadiya

X

4.

Badminton Boys

Salman

XII

5.

Badminton Boys

Shisrut Rawat

X

6.

Kabaddi Boys

Krunal Mukesh

XII

7.

Cricket U-19 Boys

Rajesh Nayak

XII

8.

Cricket U-16 Boys

Dharamveer Singh

X

9.

Kho Kho Boys

Umang Singhal

XI

10

Kho Kho Girls

Akanksha Pandey

XI

11

Skating Girls

Aashka Kapadiya

VIII

 

GAMES & SPORTS 2009-10

List of students selected for SGFI


1. Ma. Salman XISci Badminton

2. Ms. Shilpa Das XI Sci Badminton

National Meet 2010

NAME OF STUDENT

CLASS

EVENT

MEDALS WON

Vaishali Mishra

12

Swimming

2 GOLD , 1 SILVER

Miriam Abrhham

12

Swimming

1 GOLD

Vasudha Kapadia

9

Swimming

1 SILVER

 

            Boys and Girls selected for the KVS National Meet 2008-09  held at Hyderabad:

 

S.

No.

Game

Name of the participant

Class

Position

1.

Swimming Boys

Koshy Abraham

X

Bronze Medal

2.

Swimming Boys

Rishit L Jain

XI

--

3.

Swimming Girls

Miriam Abraham

XI

Silver Medal

4.

Badminton Boys

Salman

X

--

5.

Kabaddi - Girls

Saima Khatooon

X

--

6.

Cricket U-19 Boys

Vikramaditya Singh

XI

--

7.

Cricket U-19 Boys

Allatif Memon

XI

--

8.

Cricket U-19 Boys

Raj Tiwari

XI

--

9.

Lawn tennis

Virat Vaswani

XII

--